III EDYCJA, 2022 Poznań

Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim

7 października 2022 r. godz. 18.30
Salon Mickiewicza pod Kopułą, Collegium Maius Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Fredry 10

Serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie z animatorem kultury, poetą, eseistą, redaktorem i tłumaczem Krzysztofem Czyżewskim (absolwent filologii polskiej na UAM) wokół utworów poetyckich i fotografii artysty. Kanwą spotkania będą "Żegaryszki" Czyżewskiego skonstruowane na bazie haiku. Spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy zwojów fotografii przyrody połączonej z poetyckim słowem.
Kolejna odsłona tegorocznego Festiwalu Dobrego Słowa to spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim 1 na rodzimym wydziale autora, które poprowadzi prof. Przemysław Czapliński (UAM). Kanwą spotkania z poezją przyrody będą „Żegaryszki”, zawierające 78 krótkich form poetyckich, z którymi korespondują zdjęcia przyrody polsko-litewskiego pogranicza, wykonane przez autora. Książka nawiązuje do starojapońskiej tradycji haiga, łączącej haiku, czyli możliwie najkrótszy wiersz, z obrazem. Haiku Czyżewskiego, to zminiaturyzowany do trzech wersów poetycki opis świata, zapis olśnień, wrażeń i refleksji, jakich dostarcza autorowi przeżywanie świata i obcowanie z naturą. „Żegaryszki”, są także zapisem wspomnień, spotkań i rozmów. Topografia książki obejmuje łąki, uroczyska, ustronia zwierząt i ostoje ludzi, ścieżki i jeziora pomiędzy wioskami Żegary, Krasnogruda i Dusznica na polsko-litewskim pograniczu w czasie czterech pór roku. We dworze w Krasnogrudzie Czesław Miłosz spędzał przed laty wakacje u ciotek., obecnie mieści się w nim Międzynarodowe Centrum Dialogu, prowadzone przez Ośrodek Pogranicze. Wystawa „Żegaryszki” (przygotowana przez Małgorzatę Sporek-Czyżewską) prezentuje fotografie przyrody polsko-litewskiego pogranicza wykonane przez autora książki.

Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim

KRZYSZTOF CZYŻEWSKI

Praktyk idei, poeta i eseista, redaktor i tłumacz. Współtwórca i lider Fundacji „Pogranicze”, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, Kaukazie,
Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata.
Wykładowca wielu uniwersytetów w Europie i USA; obecnie jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech i Rutgers University (New Jersey, USA). Redaktor wydawnictwa Pogranicze, w tym serii „Meridian”, „Sąsiedzi” i „Inicjał”. Autor książek: „Ścieżka pogranicza”; „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza”; „Miłosz. Tkanka łączna”; „Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego” (wspólnie z Magdaleną Kicińską); „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei”; „Żegaryszki”. „W stronę Xenopolis”. Współautor książek „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość”; „Miłosz – Dialog – Pogranicze” oraz „Podlasie. Pamięć – Tożsamość – Rozwój”.
Wyróżniony licznymi nagrodami i tytułami i zachowujący przy tym skromność i łagodność.

RELACJA Z WYDARZENIA